
Zapraszamy na wirtualną wystawę fotografii uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej działającej przy Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej. Prezentowane fotografie zostały wykonane podczas plenerów fotograficznych. Miłego oglądania.
Czytaj więcej: Zapatrzenia - wystawa fotografii uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej

Od 7 października do 18 listopada 2020 - Galeria "Fryna" MCK
Grzegorz Haiski - wystawa z okazji jubileuszu 50. lat działalności artystycznej
Wstęp wolny
„Jestem śląskie dziecko
I Ślązakiem zginę.
Kocham śląską ziemię
I śląską krainę”.
Juliusz Ligoń
Grzegorz Haiski - mieszkaniec Rudy Śląskiej długoletni pracownik PWiK Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej. Maluje obrazy olejne, akrylowe oraz łączy akwarelę z rysunkiem. Swój warsztat plastyczny doskonalił na kilkunastu międzynarodowych plenerach w kraju i za granicą pod okiem wybitnych artystów.
Czytaj więcej: Grzegorz Haiski - wystawa z okazji jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej

IMPREZA ODWOŁANA z powodu pandemii
15 kwietnia 2020 /środa/ godz. 18.00 - wernisaż
Od 16 kwietnia do 18 maja 2020 - Galeria "Fryna" w MCK
"Dark Hours" - wystawa malarstwa Pawła Mocka
Wstęp wolny
Paweł Mocek - Urodził się w 1988 w Rybniku, mieszka w Rydułtowach. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2014 roku obronił pracę magisterską z malarstwa pod okiem prof. Kazimierza Cieślika. Od czasu ukończenia studiów zajmuje się głównie malarstwem olejnym i grafiką komputerową. Od 2018 roku tworzy obrazy pod wspólną, lecz ciągle roboczą nazwą „DARK HOURS”. Prace te są dla niego odskocznią od dotychczasowego sposobu tworzenia. Artysta pomija tu określenie dokładnego motywu przewodniego całej serii, która rozwijała się i ewoluowała samoistnie z każdą kolejną pracą. Skupia się więc głównie na samym procesie malowania, pozwalając tematowi kształtować się na bieżąco, jednakże tak, jak zazwyczaj w obrazach Pawła Mocka, pojawiają się motywy zwierzęcych kości, do których dołączyły umieszczone w ciemnych pomieszczeniach, najczęściej uszkodzone, antyczne rzeźby oraz imitujące pejzaże niby-tła.

18 lutego 2020 /wtorek/ godz. 18.00 - wernisaż
Od 19 lutego do 18 marca 2020 wystawa w Galerii "Fryna" w MCK
"Zatrzymać czas" - wystawa artystów Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury: Ewy Ambroziak, Edyty Jachowicz-Bąk, Witolda Bąka i Jerzego Gajewskiego
Wstęp wolny
Czytaj więcej: Zatrzymać czas - wystawa artystów Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury

14 stycznia 2020 /wtorek/ godz. 18.00 - wernisaż
Od 15 stycznia do 16 lutego 2020 - Galeria "Fryna" w MCK
Agnieszka Połomska & Oliwia Nawrat - wystawa prac
Wstęp wolny
Czytaj więcej: Agnieszka Połomska & Oliwia Nawrat - wystawa prac

11 października 2019 /piątek/ godz. 17.00 - wernisaż
Od 12 października do 12 listopada 2019 - Galeria "Fryna" w MCK
Helena Dzionyk - "Duszy jedwabistość" - wystawa malarstwa na jedwabiu
Wstęp wolny
Czytaj więcej: Helena Dzionyk - Duszy jedwabistość - wystawa malarstwa na jedwabiu

12 marca 2019 /wtorek/ godz. 18.00 - Galeria Fryna - wernisaż wystawy
Od 13 marca do 14 kwietnia 2019 - Galeria Fryna - wystawa
Janusz Urbański i Stanisław Mazur
„Kultura Jazdy. Pojazdy w filumenistyce, numizmatyce, filatelistyce…”
Wstęp wolny
Podczas wystawy zaprezentowane zostaną zbiory przedmiotów związanych z tematyką transportu, m.in. modele z zapałek i etykiety zapałczane Janusza Urbańskiego oraz numizmaty, znaczki i karty telefoniczne Stanisława Mazura.
Czytaj więcej: Kultura Jazdy. Pojazdy w filumenistyce, numizmatyce, filatelistyce… - wystawa

Od 8 lutego do 10 marca 2019 - Galeria Fryna - wystawa malarstwa Małgorzaty Rynarzewskiej
Wstęp wolny
Małgorzata Rynarzewska studiowała na Akademii Ekonomicznej i Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu – dyplom z projektowania wnętrz i ogrodów oraz konserwacji obrazów. Przez wiele lat zajmowała się projektowaniem odzieży – i za malowniczość projektów dzianin otrzymała nagrodę niemieckiego domu towarowego HORTEN. Była pełnomocnikiem dyrektora ds. technicznych w Teatrze Polskim w Poznaniu, a także pełniła obowiązki dyrektora tego teatru. Obecnie pracuje jako plastyk w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, również dzieci upośledzonych a także na Uniwersytecie III wieku. Jej autorski program edukacyjny zdobył pierwsze miejsce w Polsce w konkursie Towarzystwa Wschód „Edukacja Globalna przez sztukę". Aranżuje wystawy muzealne, jest kuratorem wystaw malarskich, etnograficznych i myśliwskich. Prowadziła zajęcia z koloroterapii w Ośrodku dla osób z porażeniem mózgowym po urazach i udarach mózgu CEREBRUM. Ale jej największą pasją jest malarstwo. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia „Bursztynowa planeta JANTAR” mającego za cel ochronę, a przede wszystkim ukazanie piękna bursztynu bałtyckiego, poprzez organizacje wystaw prac plastycznych inspirowanych bursztynem w ramach programu „Bursztynowa Planeta JANTAR inspiruje artystów” oraz uczestnictwa w targach i konferencjach bursztynniczych. Jest członkiem stowarzyszenia „Wiedza , Kultura, Pomoc”.

4 stycznia 2019 /piątek/ godz. 18.00 - Z cyklu "Akademia Kultur i Religii Świata" - "Magia drzew" - wykład i wernisaż wystawy obrazów Marii Jolanty Wolnej
Wstęp wolny
Czytaj więcej: Magia Drzew - wykład i wernisaż wystawy obrazów Marii Jolanty Wolnej

18 października 2018 /czwartek/ godz. 18.30 – Galeria Fryna - wernisaż wystawy
Od 19 października do 18 listopada 2018 – Galeria Fryna
„Nadfotografia” - wystawa fotografii odklejonej Klubu Fotograficznego „Źródło”
Wstęp wolny
Członkowie Klubu Fotograficznego "Źródło" oraz Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty zapraszają na wernisaż wystawy fotografii odklejonej pt. "Nadfotografia”.
Czytaj więcej: Nadfotografia - wystawa fotografii odklejonej

25 września 2018 /wtorek/ godz. 18.30 – Galeria Fryna - wernisaż wystawy
26 września – 16 października 2018 – Galeria Fryna
„Świat obrazów” – wystawa prac Łukasza Cyrusa
Wstęp wolny
„Aparat fotograficzny patrzy w obie strony. Kiedy robię zdjęcie tego, co przede mną, jednocześnie fotografuję to, co głęboko we mnie.”

12 - 23 września 2018 - Galeria Fryna w MCK - "Babski comber u św. Barbary" - wystawa Marka Judyckiego i Bronisława Wątroby
Wstęp wolny
Wystawa „Babski comber u św. Barbary” to specyficzny fragment szerokiego tematu wystawienniczego, o wiele mówiącym tytule „Gdy wszyscy święci idą do … miasta”, którego pomysłodawcą jest rudzianin, Marek Wacław Judycki. Jest on z zamiłowania heraldykiem, który zapragnął przedstawić namalowane przez siebie herby, w których znajdują się wizerunki postaci świętych. Wystawa powstała staraniem rudzkiej grupy nieformalnej „Asocjacja M&B&P-18”, przy ścisłej współpracy z rudzkim Oddziałem Polskiego Związku Filatelistów

26 kwietnia 2018 /czwartek/ godz. 18.00 - wernisaż
27 kwietnia - 28 maja 2018 - wystawa prac artystycznych nauczyciela - artysty Ireny Izabeli Imańskiej i Jej uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 21 oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Rudzie Śląskiej
Wstęp wolny
Czytaj więcej: MY! - wystawa prac Ireny Izabeli Imańskiej i uczniów

16 lutego 2018 /piątek/ godz. 19:00 - zapraszamy na wernisaż poetycki, czyli spotkanie z Krystianem Gałuszką, rudzkim poetą i dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej i Piotrem Pilawą, artystą malarzem. Poeta i malarz - wieloletni przyjaciele i bratnie, artystyczne dusze spotkają się w mieście Er, aby porozmawiać o sztuce, życiu, a także wspólnie otworzyć wystawę prac malarskich Piotra Pilawy.
Ekspozycję będzie można zwiedzać do 21 marca 2018 r. w Galerii Fryna przy MCK.
Wstęp wolny
Czytaj więcej: Wernisaż poetycki - spotkanie z Krystianem Gałuszką

Klub Fotograficzny 'Źródło" i Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI zapraszają do odwiedzania Galerii Fryna mieszczącej się w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Ślaskiej przy ulicy Niedurnego 69.
Galeria Fryna jest gospodarzem aktualnie trwającej wystawy pokonkursowej Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2017 - wydarzenia towarzyszącego Spotkaniom Górskim "Lawiny", stąd na gości oczekuje 30 prac o tematyce górskiej, które wyróżnione zostały w tegorocznej edycji Konkursu.
Czytaj więcej: Wystawa pokonkursowa XII Spotkań Górskich "Lawiny"

13.09.2017, godz. 19.00, Wernisaż Wystawy Fotografii Odklejonej „Między miastem a wyobraźnią”, wstęp wolny
Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty oraz Członkowie Klubu Fotograficznego "Źródło" zapraszają na wernisaż Wystawy Fotografii Odklejonej pt. "Między miastem a wyobraźnią" 13 września o godz. 19:00.

13.10 - 15.11.2017, godz. 19:00. Wystawa malarstwa Krystiana Wodnioka - Galeria Miejskiego Centrum Kultury im Henryka Bisty, wstęp wolny
Krystian Wodniok urodził się w 1965 roku w Katowicach, jednak jego rodzinnym miastem jest Ruda Śląska. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa. Uprawia głównie malarstwo olejne. Jego prace charakteryzują się różnorodnością i wielonurtowością. Maluje pejzaże, portrety, martwe natury, sceny rodzajowe.

WYSTAWA AUTORSKA Edyty Jachowicz – Bąk, Ewy Ambroziak Jerzego Gajewskiego
Edyta Jachowicz – Bąk, Ewa Ambroziak i Jerzy Gajewski – łączy ich wiele: pasja, czyli malarstwo, praca w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. H.C. Hoovera oraz przynależność do Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury. Edyta Jachowicz - Bąk ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Oprócz zainteresowań literackich zajmuje się malarstwem, głównie akrylowym. Tworzy prace na płótnie, ale również na deskach, które wcześniej sama odpowiednio przygotowuje. Do jej ulubionych motywów należą kwiaty, zwykle polne, a także pejzaże. Ceni intensywne kolory i w tej dziedzinie eksperymentuje.
Czytaj więcej: Wystawa Autorska pracowników Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4

Dzięki pracy w firmie konsultingowej odwiedził 30 krajów na różnych kontynentach. W latach 1995 – 2012 realizował na Śląsku, także w Rudzie Śląskiej, projekty w dziedzinie ochrony środowiska...
W ramach wystawy, oprócz fotografii, Dirk Wewetzer przedstawi wykonywane przez siebie szkice i akwarelki. Wyraża w nich swoje spontaniczne wrażenia i momenty, które były dla niego ważne. Poprzez swoje szkice Dirk Wewetzer chce powiedzieć: „Byłem tam i to był dobry dzień”.
Wernisaż wystawy 15 marca 2017 o godz. 19.00
spotkanie z Dirkiem Wewetzerem
wystawa trwa do 15 kwietnia 2017

Na co dzień studentka ASP w Katowicach, miłośniczka królików, bajek i fantastyki a przede wszystkim ilustratorka...
Uważa, że dzień bez kropki jest dniem straconym, ponieważ jej kropkowane i pełne detali prace są nie tylko kolejnymi grafikami ale przede wszystkim formą relaksu. Inspirację do tworzenia czerpie przede wszystkim z natury i książek.