Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


 • Lato w ogrodzie
  Lato w ogrodzie

  Czerwiec - lipiec - sierpień 2019

 • Lato na Kaufhausie
  Lato na Kaufhausie

  30 lipca - 21 sierpnia 2019

  Więcej
 • Warsztaty tańca musicalowego dla dzieci i młodzieży
  Warsztaty tańca musicalowego dla dzieci i młodzieży

  19-23 sierpnia 2019

  Więcej
 • Zapisy na zajęcia do grup twórczych MCK w sezonie 2019-2020
  Zapisy na zajęcia do grup twórczych MCK w sezonie 2019-2020

  wrzesień 2019-czerwiec 2020

  Więcej
 • Noc Teatru w Mieście Bez Teatru
  Noc Teatru w Mieście Bez Teatru

  28 września 2019

  Więcej
 • Gita Story - śląska komedia muzyczna - prapremiera!
  Gita Story - śląska komedia muzyczna - prapremiera!

  5, 6 i 7 października 2019

  Więcej
 • DankArt – owo i jazzowo
  DankArt – owo i jazzowo

  12 października 2019 

  Więcej
 • Krakowski Salon Poezji - Poezja Krystiana Gałuszki - z okazji 60-lecia Miasta Ruda Śląska
  Krakowski Salon Poezji - Poezja Krystiana Gałuszki - z okazji 60-lecia Miasta Ruda Śląska

  13 października 2019 

  Więcej
 • Maluchy w Krainie Dźwięku - sezon 2019/2020
  Maluchy w Krainie Dźwięku - sezon 2019/2020

  13 października 2019 

  Więcej
 • Ostra jazda - komedia
  Ostra jazda - komedia

  19 października 2019

  Więcej
 • Najpiękniejsze melodie świata
  Najpiękniejsze melodie świata

  27 października 2019

  Więcej
 • Skarb de Gaulle'a, czyli teatr po śląsku
  Skarb de Gaulle'a, czyli teatr po śląsku

  14 listopada 2019 

  Więcej
 • Kopciuszek – zamienił się sen w rzeczywistość
  Kopciuszek – zamienił się sen w rzeczywistość

  22 i 26 listopada 2019

  Więcej
 • Operetki czar - wieczór najpiękniejszych arii operetkowych
  Operetki czar - wieczór najpiękniejszych arii operetkowych

  24 listopada 2019

  Więcej
 • Kobieta na zamówienie - komedia
  Kobieta na zamówienie - komedia

  30 listopada 2019 

  Więcej
 • W 80 dni dookoła świata - musical
  W 80 dni dookoła świata - musical

  24 i 28 stycznia 2020

  Więcej
 • Ania z Zielonego Wzgórza - musical
  Ania z Zielonego Wzgórza - musical

  8 i 11 lutego oraz 28 i 31 marca 2020

  Więcej

Legenda kolorów:

Rozrywka: koncerty, kabarety
sztuka icon
Sztuka: teatr, wystawy
Edukacja: warsztaty, projekty, dla dzieci
 
Rezerwacja biletów:
Rezerwacji biletów wstępu na imprezy można dokonywać pod numerem telefonu +48 32 2486 240 oraz +48 512 024 062, a także pocztą elektroniczną na adres: bilety@mckrudasl.pl. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami rezerwacji, ochroną danych osobowych i sprzedaży biletów. 

Z cyklu LATO W OGRODZIE

24, 25 i 26 sierpnia 2018 /piątek-niedziela/ - "Polska Éire" Festiwal Polsko-Irlandzki

Wstęp wolny

Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne, we współpracy z lokalnymi partnerami, zaprasza mieszkańców regionu do wspólnej zabawy w ogrodach Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Nowym Bytomu. Tym razem w odsłonie śląsko-irlandzkiej!

Przewodnim hasłem tegorocznego festiwalu jest: "Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm".

Program festiwalu w 2018 roku będzie równie bogaty jak i w roku ubiegłym. Będzie się on odbywał w ogrodach Miejskiego Domu Kultury w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu. W ten sposób goście będą mogli do woli korzystać ze wszystkich festiwalowych atrakcji. Będą to trzy dni wypełnione filmem, muzyką, literaturą, smakowitą kuchnią i wszystkim, co najlepsze mają do zaoferowania Zielona Wyspa oraz Śląsk. W sumie ponad 40 różnego rodzaju atrakcji!

Już pierwszy dzień festiwalu wypełni śląsko-irlandzki przeplataniec kulturowy wypełniony między innymi pokazem mody zabrzańskiej projektantki, Mirosławy Szałasty, pt. „Kolory Górnego Śląska” oraz pokazem filmu "Młodzi przebojowi”, cenionego irlandzkiego reżysera Johna Carneya.

Organizatorzy zadbali o to, aby każdy znalazł w programie coś dla siebie. Dzieci skorzystają z zajęć Arts & Crafts oraz zabaw opartych o elementy rugby. A wszyscy młodzi duchem będą mogli stworzyć własne spersonalizowane widokówki festiwalowe lub spróbować swych sił w czasie warsztatów tradycyjnej muzyki irlandzkiej.

Goście będą mogli również wziąć udział w szeregu wykładów oraz spotkań z ciekawymi gośćmi, w tym z dyplomatą Piotrem Rakowskim, pomysłodawcą Festiwalu Polska Éire, byłym zastępcą Ambasadora RP w Irlandii. Miłośnicy kuchni śląskiej oraz irlandzkiej będą mogli z kolei spróbować swych sił w warsztatach kulinarnych z Michałem Kaczmarczykiem, znanym szefem kuchni z Pubu Druid w Rudzie Śląskiej.

Jako, że Festiwal Polska Éire kulturą stoi to i będzie można w jego trakcie spotkać się aż z czterema pisarzami, w tym z Martą Matyszczak, popularną autorką powieści kryminalnych z Chorzowa.

Festiwal Polska Éire będzie również pełen akcentów śląskich. Pracownicy Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej przygotowali szereg atrakcji dla młodszych i starszych. Goście będą mogli przymierzyć tradycyjne śląskie stroje, a nawet spróbować swych sił, piorąc na waszbrecie. Nie zabraknie również opowieści o śląskich zwyczajach, tradycjach oraz rozwoju przemysłu w naszym regionie.

W czasie festiwalu nie zabraknie oczywiście również i muzyki granej na żywo. W tym roku powracają do Rudy Śląskiej Carrantuohill oraz Barry Jay Hughes. Temu ostatniemu będzie towarzyszyć Ella Englishby. Odrębnymi występami uraczą festiwalową widownię irlandzki muzyk, Greg Clifford, wokalistka zespołu „FRYNA”, Katarzyna Sroka, oraz znany i lubiany Gang Olsena.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w festiwalu organizatorzy zapraszają do śledzenia jego strony internetowej: http://www.polskaeirefestiwal.pl/ oraz profilu na Facebook’u: https://www.facebook.com/PolskaEireRuda/.

O FESTIWALU POLSKA ÉIRE: Festiwal powstał w 2015 r. z inicjatywy irlandzkiego ministra Aodhána Ó Ríordáina oraz Ambasady RP w Dublinie. Polska edycja festiwalu w Rudzie Śląskiej jest organizowana przez Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne przy wsparciu szeregu lokalnych partnerów oraz wolontariuszy.

W ramach pierwszej edycji festiwalu w Rudzie Śląskiej, w 2017 r., miało miejsce około 20 wydarzeń w całym mieście. Wzięło w nich udział ponad 6.000 osób. Polska Éire Festiwal to coroczne świętowanie przyjaźni polsko-irlandzkiej. Celem festiwalu jest wzmacnianie więzi pomiędzy polskim oraz irlandzkim społeczeństwem poprzez wspólne uczestnictwo członków lokalnych społecznosci w wydarzeniach o charakterze sportowym, kulturalnym, biznesowym oraz naukowym.

Polska Eire grafika program 800

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

"Polska Éire" Festiwal Polsko-Irlandzki odbywa się w ramach imprezy "Lato w ogrodzie", w programie której wiele atrakcji. Szczegóły na plakacie poniżej.

lato w ogrodzie plakat 20180529 kk