Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


 • Wokalne Talenty - koncert sekcji wokalnej MCK
  Wokalne Talenty - koncert sekcji wokalnej MCK

  20 maja 2019

  Więcej
 • Gramy dla mamy Justyny - koncert charytatywny
  Gramy dla mamy Justyny - koncert charytatywny

  24 maja 2019 

  Więcej
 • Ryszard Rynkowski - koncert z okazji Dnia Matki
  Ryszard Rynkowski - koncert z okazji Dnia Matki

  27 maja 2019

  Więcej
 • Majowe Prezentacje Artystyczne
  Majowe Prezentacje Artystyczne

  29 maja 2019 

  Więcej
 • Tajemnica skarbu na kurzej nóżce - spektakl dla dzieci
  Tajemnica skarbu na kurzej nóżce - spektakl dla dzieci

  1 czerwca 2019

  Więcej
 • Ania z Zielonego Wzgórza - musical
  Ania z Zielonego Wzgórza - musical

  4 czerwca 2019 

  Więcej
 • Noc Świętojańska w Druidzie - koncert zespołu Donegal
  Noc Świętojańska w Druidzie - koncert zespołu Donegal

  22 czerwca 2019

  Więcej
 • Ogród śniadaniowy MCK 2019
  Ogród śniadaniowy MCK 2019

  29 czerwca, 6, 13, 20 i 27 lipca 2019

  Więcej

Legenda kolorów:

Rozrywka: koncerty, kabarety
sztuka icon
Sztuka: teatr, wystawy
Edukacja: warsztaty, projekty, dla dzieci
 
Rezerwacja biletów:
Rezerwacji biletów wstępu na imprezy można dokonywać pod numerem telefonu +48 32 2486 240 oraz +48 512 024 062, a także pocztą elektroniczną na adres: bilety@mckrudasl.pl. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami rezerwacji, ochroną danych osobowych i sprzedaży biletów. 

29 września 2018 /sobota/ godz. 17.00 - „Noc Teatru w Mieście Bez Teatru" - w ramach „Nocy Teatrów Metropolii 2018" organizowanej przez Górnośląsko-Zaglębiowską Metropolię - pod patronatem honorowym Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyny Dziedzic

Bilety w cenie: 5 zł 

przycisk online

„Noc Teatru w Mieście Bez Teatru" to wydarzenie stanowiące część programu imprezy „Noc Teatrów Metropolii” organizowanej przez Górnośląsko - Zagłębiowską Metropolię. MCK dołączyło do grona współorganizatorów w 2015 roku. Poprzednie edycje imprezy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Rudy Śląskiej. W tym roku także nie mogło zabraknąć w MCK tej imprezy. Patronat honorowy nad rudzką „Nocą Teatru" objęła Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyna Dziedzic. 

W programie tegorocznej odsłony „Nocy Teatru”, na którą zapraszamy w sobotę - 29 września, znajdą się między innymi: przedstawienia dla dzieci i młodzieży w wykonaniu grupy teatralnej Moklandia oraz Sceny Muzycznej I LO, spektakle dla dorosłych w wykonaniu aktorów Teatru Reduta Śląska, Lekkiego Teatru Przenośnego, a także warsztaty teatralne dla dzieci oraz zwiedzanie zabytkowej drukarni i zaplecza sceny MCK. Udział we wszystkich atrakcjach przygotowanych przez MCK w ramach „Nocy Teatru” za symboliczną opłatą 5 zł.

W programie:

od godz. 17.00:
- „Zuzanka i Utopce” oraz „Orfeusz w piekle” - spektakle w wykonaniu laureatów XXVIII Rudzkiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej 2018 (Bajkoland i Moklandia), reż. Teresa Jonas;
 - „Spo-TKANIE” – spektakl w reż. Małgorzaty Grund-Bismor w wykonaniu Teatru Scena Muzyczna I LO;

ok. godz. 19.45:
- „Tragedia prześlicznej Ulijanki i dojrzałego Edmunda” - spektakl w wykonaniu Teatru Reduta Śląska;

godz. 21.45:
- „Serca o zmierzchu” Jeremiego Przybory – spektakl w reż. Mirosława Orzechowskiego w wykonaniu Lekkiego Teatru Przenośnego.

Atrakcje towarzyszące: warsztaty teatralne dla dzieci młodszych, zwiedzenie zaplecza oraz zabytkowej Drukarni.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ULIJANKA
„Tragedia prześlicznej Ulijanki i dojrzałego Edmunda"
bajka dla dorosłych – o tym jak lis pokochał kurę… z wzajemnością
spektakl Teatru Reduta Śląska w Chorzowie

W dramacie prezentowanym przez „Redutę Śląską” widzimy starcie dwu rzeczy miłości (tak duchowej jak i fizycznej) z filozofią (jak również antyfilozofią). Żadna z tych stron nie odnosi w tej walce zwycięstwa. Tak można by najprościej określić stronę romansową „Tragedii prześlicznej Ulijanki i dojrzałego Edmunda”. Znacie państwo na pewno tę historię o dwóch skłóconych rodach i o dwojgu kochanków, którzy się starali przeskoczyć tę tragiczną barierę nienawiści. Potem zaś marnie skończyli. Czy każda miłość tak samo marnie się kończy? Przecież by to było zbyt przygnębiające. Był taki jeden dramaturg, nazywał się Tennessee Williams, który tak właśnie widział świat. Ale z „Ulijanki…”, poza Szekspirem, przebija raczej Mrożek z Gombrowiczem. W każdym razie w pierwszym akcie, bo drugi przenosi nas w świat dramatu mieszczańskiego. Tragedia, a może nie tragedia intelektualisty, jego zbyt praktycznie do życia nastawionej żony i rozczarowującego ich dorosłego syna, którego z szaleństwa próbuje wyprowadzić psychiatra Francjon Sensualis. Ale szaleństwo jest wirusem opanowującym coraz szersze kręgi. I oto przychodzi akt trzeci, można by powiedzieć, że „Wesele Wyspiańskiego” powraca po ponad stu latach. Co tam jeden marny złoty róg. Tutaj wszyscy grają na rogach. A największym rogaczem jest dominujący w kurniku samiec. Reszty się nie da opowiedzieć. Trzeba to zobaczyć.

Autor: Mirosław Orzechowski
Reżyseria: Beata Chren
Kostiumy, scenografia: Jerzy F. Michalak
Opracowanie muzyczne: Daria Kasprzak
Produkcja: Chorzowskie Centrum Kultury

Występują: Julia Czudaj, Martyna Danisz, Bartosz Drzensla, Brygida Hałata, Daria Kasprzak, Klaudiusz Kail, Zuzanna Kotasińska, Leszek Lubaszewski, Beata Makowska, Danuta Markiewicz, Tadeusz Michalak, Denis Ogaza, Elżbieta Pańczyk, Maria Sroka, Krzysztof Siedlarek, Mirosława Siemierska, Michał Strzałkowski, Sebastian Świeczak, Bolesław Szkaradek, Karolina Trychta, Patryk Trzcionka, Adam Wrocławczyk

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

SERCA O ZMIERZCHU

"Serca o zmierzchu" to komedia, w której sporo jest nonsensu dnia codziennego - jak to u Jeremiego Przybory, ale też jest opowieść o rodzinie, miłości i dorastającym chłopcu, który nie potrafi zrozumieć tego świata. Kompilacja utworów Jeremiego Przybory: "Dwoje po przejściach", "Dramatyczny koncert życzeń", "Ofiara formalizmu", "Ofiara natchnienia", "O strasznym wujaszku czyli Mundziowe dary", "Pustka w sercu".

Scenariusz, reżyseria i scenografia: Mirosław Orzechowski
Muzyka: Wojciech Kiwer
Kostiumy i nadzór nad całością: Teresa Adamkiewicz

Występują: Alicja Dabioch, Elżbieta Filipowicz, Tomasz Kowalski, Tomasz Kurczyna, Zdzisław Nowak, Ewa Paleta-Hanusa, Żaneta Pawlik, Szymon Szymański, Marzena Toczyłowska

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

"Noc Teatru w Mieście Bez Teatru" odbywa się w ramach 9. Nocy Teatrów Metropolii.
Pomysłodawcą i inicjatorem Nocy Teatrów Metropolii jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

http://www.nocteatrowmetropolii.pl/

MCK H.Bisty 450

 GZM big 150