Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


 • Bukiet dźwięków - recital Sylwestra Targosza-Szalonka z okazji Dnia Kobiet
  Bukiet dźwięków - recital Sylwestra Targosza-Szalonka z okazji Dnia Kobiet

  6 marca / 8 marca 2021

  Więcej
 • Gita story on-line
  Gita story on-line

  12 marca 2021

  Więcej
 • Maluchy w krainie dźwięku - Do Re Mi muzyczka gra
  Maluchy w krainie dźwięku - Do Re Mi muzyczka gra

  14 marca 2021

  Więcej
 • SKECZ vs WIC – konkurs on-line
  SKECZ vs WIC – konkurs on-line

  Zgłoszenia do 15 marca 2021

  Więcej
 • Wiosna z piosenką - konkurs wokalny dla dzieci i młodzieży
  Wiosna z piosenką - konkurs wokalny dla dzieci i młodzieży

  Zgłoszenia do 15 marca 2021

  Więcej
 • Dziewczynka z zapałkami - musical
  Dziewczynka z zapałkami - musical

  21 marca 2021

  Więcej
 • Bukiet dźwięków - recital Sylwestra Targosza-Szalonka z okazji Dnia Kobiet
  Bukiet dźwięków - recital Sylwestra Targosza-Szalonka z okazji Dnia Kobiet

  6 marca / 8 marca 2021

  Więcej
 • Gita story on-line
  Gita story on-line

  12 marca 2021

  Więcej
 • Maluchy w krainie dźwięku - Do Re Mi muzyczka gra
  Maluchy w krainie dźwięku - Do Re Mi muzyczka gra

  14 marca 2021

  Więcej
 • SKECZ vs WIC – konkurs on-line
  SKECZ vs WIC – konkurs on-line

  Zgłoszenia do 15 marca 2021

  Więcej
 • Wiosna z piosenką - konkurs wokalny dla dzieci i młodzieży
  Wiosna z piosenką - konkurs wokalny dla dzieci i młodzieży

  Zgłoszenia do 15 marca 2021

  Więcej
 • Dziewczynka z zapałkami - musical
  Dziewczynka z zapałkami - musical

  21 marca 2021

  Więcej

Legenda kolorów:

Rozrywka: koncerty, kabarety
sztuka icon
Sztuka: teatr, wystawy
Edukacja: warsztaty, projekty, dla dzieci
 
Komunikat 

Kasa biletowa MCK czynna od 2 marca - od wtorku do piątku w godz. 15.00-18.00, oraz 2 godz. przed każdą biletowaną imprezą w MCK. Zachęcamy także do zakupu biletów w opcji ON-LINE. Zapraszamy!

9 lutego 2019 /sobota/ godz. 18.00 - 2. Śląski Festiwal Operetki - koncert galowy

Honorowy Ambasador Festiwalu - Maestro Wiesław Ochman 

Bilety w cenie: 70 zł (parter - rząd: 1-5), 60 zł (parter - rząd 6-15), 50 zł (balkon - rząd 1 i 2), 45 zł (balkon prawy i lewy) 

przycisk online

Po wielkim sukcesie pierwszej edycji Śląskiego Festiwalu Operetki - w lutym 2019 roku znów na scenie MCK gościć będą festiwalowi artyści. 

To już druga edycja pięknego Festiwalu Muzycznego, który powoli, ale znacząco wpisuje się w muzyczną mapę Śląska, a każde festiwalowe miasto zdobywa zaszczytne miejsce w elitarnym gronie miast partnerskich Śląskiego Festiwalu Operetki.

I tym razem na festiwalowej mapie nie zabranie Rudy Śląskiej, gdzie 9 lutego 2019 roku zapraszamy na koncert galowy.

Na scenie Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty zaprezentują się soliści: Aleksandra Okrasa-Wachowska (sopran), Dariusz Wójcik (bas) oraz Sylwester Targosz-Szalonek (tenor), dyrektor Śląskiego Festiwalu Operetki, którym towarzyszyć będą Kameraliści Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg.

Ambasadorem Śląskiego Festiwalu Operetki jest znakomita postać muzyki operowej i operetkowej, tenor, solista kilkudziesięciu teatrów operowych na całym świecie, wybitna postać świata opery i wspaniały człowiek – Maestro Wiesław Ochman.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Operetka Śląska, zaś jego pomysłodawcą i twórcą Sylwester Targosz-Szalonek.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

W koncercie galowym wystąpią:

soliści :
Aleksandra Okrasa-Wachowska - sopran
Dariusz Wójcik - bas
Sylwester Targosz-Szalonek - tenor, kierownictwo muzyczne

Kameraliści Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg 
dyr.art. Sylwester Targosz-Szalonek

Prowadzenie koncertu: Aneta Chwalba (TVP Katowice)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Honorowy Ambasador Festiwalu:
Maestro Wiesław Ochman

Dyrektor Festiwalu:
Sylwester Targosz-Szalonek

Kierownictwo Muzyczne:
Sławomir Chrzanowski

Miasta Festiwalowe:
Rybnik, Katowice, Chorzów, Ruda Śląska, Świętochłowice, Bielsko-Biała, Pszczyna, Gliwice

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

ALEKSANDRA OKRASA-WACHOWSKA (sopran)

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Delfiny Ambroziak. Już podczas studiów zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu partią Noriny w premierowym przedstawieniu opery „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego. Z operą poznańską odbyła tournee po Niemczech (Heilbronn, Frankfurt n/Odrą), a także występowała na Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju oraz na Warsztatach Operowych. Z Polską Operą Kameralną Kazimierza Kowalskiego brała udział w licznych koncertach i przedstawieniach na terenie kraju oraz dokonała nagrania opery „Don Pasquale”.

Występowała także w Teatrze Wielkim w Łodzi („Wesele Figara” W.A.Mozarta – przestawienie studenckie, „Mały Kominiarczyk” opera B.Brittena–partia Rowan oraz musical „Błękitny zamek”- R.Czubaty) oraz Teatrze Muzycznym w Łodzi („Orfeusz w piekle” J.Offenbach). Brała udział w gościnnych występach w Danii w „Gali Strauss” z Polską Operą Wrocław, a z Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych odbyła tournee po Francji.

Jest laureatką I nagrody na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie. Uczestniczyła w wielu kursach wokalnych otrzymując dyplomy mistrzowskie od tak znakomitych śpiewaczek jak Renata Scotto czy Katia Ricciarelli.

Od 2006 roku solistka Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, trener emisji głosu w Centrum Kultury Wilanów, a także juror konkursów wokalnych.

Współtworzy koncerty związane zarówno z repertuarem barokowym, operą bel canto, muzyką sakralną, liryką wokalną, a także operetkowe, musicalowe i z muzyką filmową. Występuje z piosenkami Anny German, a także repertuarem Dwudziestolecia Międzywojennego.

Ma za sobą występ dla 25 tysięcy pielgrzymów w Lourdes we Francji. Jest laureatką Złotego Dobosza 2012 – nagrody Dyrektora RZAWP przyznawanej za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Występowała na scenach w Niemczech, Danii, Francji, Litwy, Białorusi, Ukrainy i USA.


- - - - -


DARIUSZ STANISŁAW WÓJCIK - bas
(pseudonim artystyczny: Darek Wójcik vel Davidek)

Urodził się w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Pochodzi ze Strzegomia, miasta określanego mianem "Granitowe serce Polski". Artysta śpiewak (bas), aktor, reżyser, scenarzysta, animator kultury. Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego, twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" w Sopocie oraz współtwórca Międzynarodowego Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża", który odbywa się od 25 lat i jest wiodącym wydarzeniem na Podlasiu.

Dariusz Wójcik od ponad 30 lat pracuje na scenie. Od ponad 20 lat jego działalność artystyczna – jako założyciela Teatru Otwartego w Gdańsku znana jest Instytucjom i Mecenasom Kultury nie tylko w Gdańsku ale i w innych częściach Polski. Wszystkie jego przedsięwzięcia artystyczne spotykają się z niesłychanie pozytywnym przyjęciem ze strony krytyki, a przede wszystkim publiczności, która zawsze bardzo licznie przybywa na koncerty i spektakle.

Dariusz Wójcik potrafi różnorodnością pomysłów dowieść, że jest twórcą nieustannie szukającym nowych tematów i form artystycznej wypowiedzi. Dba o kształt artystyczny całości – warstwy słownej i muzycznej wykonywanych dzieł, jest też ich niezastąpionym wykonawcą i interpretatorem.

- - - - -

SYLWESTER TARGOSZ-SZALONEK - tenor, aktor, instrumentalista, dyrygent, prezenter telewizyjny

Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. Henryki Januszewskiej-Stańczyk. Uczestniczył w licznych mistrzowskich kursach wokalnych, m.in.: prof. Heleny Łazarskiej (Austria), Daniela Weeks’a (USA), Kałudi Kałudowa (Bułgaria), Paula Esswooda (Wielka Brytania). Jest absolwentem mistrzowskiej klasy Śpiewu prof. Cesare Colona (Niemcy-Berlin). Prowadzi aktywną działalność artystyczną; śpiewa liczne koncerty o szerokim zakresie repertuarowym i stylistycznym: recitale kameralne, spektakle oraz koncerty operowe, operetkowe i oratoryjno-kantatowe. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach o kierunku menedżer kultury. Współpracował z niemieckimi agencjami artystycznymi i był częstym gościem tamtejszych scen i estrad. W latach 2000-2006 zajmował stanowisko chórmistrza w Uniwersytecie Śląskim, gdzie sprawował także opiekę artystyczną i merytoryczną nad Zespołem Pieśni i Tańca Katowice Uniwersytetu Śląskiego. W tym samym czasie sprawował kierownictwo muzyczne Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego Uniwersytetu Śląskiego.

Artysta bierze udział w licznych cenionych festiwalach muzycznych, takich jak : Festiwal Alkagran w Czechowicach-Dziedzicach, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie, Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Festiwal Bachowski w Świdnicy, Europejski Festiwal im. J. Kiepury w Krynicy i innych. Wziął udział w prawykonaniu duetu na tenor i waltornie „Song for time” (Mariusa Baranaukas) w ramach 4-tego Międzynarodowego Spotkania Młodych Kompozytorów (Katowice). W roku 2007/2008 odbył tournee po Niemczech z grupą „The 12 Tenors”. Nagrywał i koncertował dla: Radio Katowice, TV Polonia,TVBali, a także dla telewizji niemieckich. Współpracował z wieloma zacnymi dyrygentami, takimi jak: Igor Dochovic, Andrzej Zubek, Michał Dworzyński, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel, Peter Moss, Heribert Beissel, Paul Esswood, Andrew Parrott, Gabriel Chmura, Radosław Labakhua, Kazimierz Kryza, Elio Boncompagni i in. Koncertował m. in. w: Argentynie, Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Portugalii, we Włoszech na Sycylli, a takżę na Wyspie Bali. W programie posiada liczne partie solowe pozycji zarówno z gatunku teatru muzycznego jak i muzyki oratoryjno-kantatowej, m.in. takie tytuły jak: Le nozze di Figaro, Cosi fan tutte, Zauberflote W. A. Mozarta; Don Pasquale, La fille du regiment, L'elisir d'amore G. Donizettiego; Il barbiere di Siviglia G. Rossiniego; Rigoletto, Traviata, Requiem G. Verdiego; Das Land des Lachens, Die lustige Witwe Fr. Lehara; West Side Story, Candide L. Bersteina; Litanie Lauretane, Requiem, Kronungsmesse W. A. Mozarta, Stabat Mater, Die Schopfung J. Haydna, Petite Messe Solenelle, Stabat Mater G.Rossiniego, Magnificat, Johannespassion J. S. Bacha; Messiah, J. F. Handla i wiele innych.

Repertuar artysty wzbogaca nadto zasobna literatura muzyki kameralnej różnych stylów i epok, szereg arii, duetów, pieśni z oper i operetek a także musicali. W okresie od stycznia do kwietnia 2008 roku brał udział w szeregu przesłuchań do roli Tebaldo w operze I Capuleti et i Montecchi V. Belliniego, które odbyły się w Berlinie. Na ponad 400 przesłuchanych kandydatów został zaproszony do realizacji tejże opery, której nagrania dokonał wraz z Teatrem Miejskim w Braunschweig, w czerwcu 2008 r. W tym także miesiącu został także zdobywcą srebrnego medalu Arte Vocale na Królewskim Festiwalu Wokalnym w Wilanowie. W sierpniu 2008 roku otrzymał statuetkę Złoty Słowik Belcanto na Festiwalu Belcanto w Nałęczowie.

Laureat Internationales Festival Junger Opernsanger, gdzie kreował partię Rudolfa w operze Cyganeria G. Pucciniego. W roli Mimi partnerowała mu czarnoskóra solistka z Nowego Yorku, Lisa Bryce. Niemiecka prasa bardzo przychylnie komentowała występy tej scenicznej pary, a Sylwester Targosz-Szalonek został nazwany „włoskim tenorem z Polski”. Współpracuje z Kammeroper Schloss Rheinsberg, Teatrem Wielkim Operą w Poznaniu, Teatro di Verdi, Teatro Massimo Palermo, Orchestra Siciliana we Włoszech, Filharmonią we Frankfurcie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polkiego Radia, Filharmonią Śląską, Toruńską, Poznańską, Częstochowską et cetera. W sezonie 2010/2011 r. uczestniczył w międzynarodowym projekcie operowym, kooperacji Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Teatro del Gilgio di Lucca we Włoszech, Candide L. Bernsteina w reżyserii M. Znanieckiego. W tym samym czasie prowadził także kursy wokalne w Niemczech (prywatna szkoła wokalna prof. Cesare Colona – Berlin) i na Ukrainie (Uniwersytet Muzyczny w Charkowie). W 2010 podjął prace pedagogiczną w SM I i II st. w Zabrzu , gdzie przez 2 lata, prowadził klasę śpiewu.

Z końcem 2010 roku powołał Orkiestrę im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg w Żywcu, z którą jako menager, dyrektor artystyczny i czołowy solista gości na wielu prestiżowych estradach i festiwalach. W styczniu 2012 roku został zaproszony do wzięcia udziału w prawykonaniu op. Dzień Świra Hadriana Filipa Tabęckiego, w Teatrze Wielkim w Poznaniu, w reżyserii I. Gorzkowskiego.

Twórca Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg w Żywcu. W grudniu 2012 r. Był gościem Ambasady RP w Indonezji, gdzie wystąpił z okazji otwarcia Polskiego Honorowego Konsulatu na wyspie Bali. Wziął udział we współczesnym prawykonaniu "Stworzenia Świata" J. Haydna z towarzyszeniem Narodową Orkiestrą Symfoniczna Polskiego Radia z odnalezionym przekładem na język polski mającym blisko 250 lat. Lata 2013/2014 w zyciu artysty to liczny udział w koncertach z wieloma orkiestrami w Polsce i poza granicami kraju. W tym okresie współorganizował Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. W 2015 roku został wybrany na reżysera Międzynawowego Festiwalu RytmProArte w Gliwicach. Także w 2015 roku zapoczątkował współpracę z Wojskiem Polskim - organizując imprezy i koncerty m. in. Wielką Galę Karnawałową dowódcy 6. Bpd w Gliwicach. 2016 rok obfitował w koncerty i wydarzenia muzyczne w kraju i za granicą z jego udziałem.

W 2017 roku Artysta powołuje Fundację Operetka Śląska z którą podejmuje działania związane z organizacją Śląskiego Festiwalu Operetki. Sylwester Targosz-­‐Szalonek to skupisko wielu talentów, które objawia w różnych dziedzinach sztuki. Jest aktywny zawodowo jako śpiewak, pedagog, a także dyrygent i reżyser.