Festiwale filmowe w Polsce
W Polsce organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych. Możemy do nich zaliczyć festiwale filmowe, które odbywają się już nie tylko w największych miastach, ale też mniejszych ośrodkach. Dzięki temu coraz więcej osób ma legalny dostęp do bardzo ciekawych produkcji. Na jakie wydarzenia warto zwrócić uwagę?
Festiwal Kamera Akcja
Festiwal odbywający się w Łodzi. Jest organizowany od 2010 roku. Jego ideą jest możliwość dyskutowania o filmach z krytykami oraz twórcami. W trakcie festiwalu organizowane są konkursy skierowane do debiutantów zajmujących się szeroko rozumianą sztuką filmową.
tme Polówka
Kolejny z łódzkich festiwali. Organizatorzy korzystają z walorów swojego miasta i wyświetlają filmy w rozmaitych dzielnicach. Pokazy rozpoczynają się wieczorami, dzięki czemu więcej osób ma szansę przybyć na takie wydarzenie, a jednocześnie budowany jest unikalny klimat. Wśród wyselekcjonowanych produkcji znajdują się filmy kultowe, ale także współczesne klasyki. Nie brakuje przedstawicieli polskiej myśli filmowej.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
Najważniejszy festiwal filmowy w Polsce, który skierowany jest do twórców kina rodzimego. Podczas oficjalnej ceremonii wręczane są “Złote Lwy”. Pierwszym triumfatorem został “Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana, ostatnio zaś jury doceniło “Kosa” Pawła Maślony. Początkowo FPFF odbywał się w Gdańsku, ale od kilkudziesięciu lat gości w Gdyni.
Octopus Film Festiwal
Święto kina gatunkowego, unikalne na mapie Polski. Powstał w 2018 roku, jest organizowany w Gdańsku. Celem jest prezentowanie produkcji kina gatunkowego, twórcy imprezy zwracają przy tym szczególną uwagę na okoliczności wyświetlania filmów. Nie brakuje projekcji w dawnych kościołach lub szpitalach psychiatrycznych. Festiwal gromadzi określoną publiczność, dzięki czemu staje się unikalnym doświadczeniem. Na Octopusie pojawiają się również goście specjalni, to dawne gwiazdy zagranicznego kina lub uznani polscy twórcy. Jedną z ostatnich atrakcji był “Joker” czytany na żywo przez Tadeusza Drozdę.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty
Impreza istniejąca od 2001 roku. Od 2006 roku niezmiennie odbywa się we Wrocławiu, wcześniej gościł w Cieszynie oraz Sanoku. Główne założenie to prezentowanie filmów kina artystycznego. Nie brakuje premier, które do polskich kin trafiają dopiero kilkanaście miesięcy później. Pomysłodawcą festiwalu jest Roman Gutek.
Animator
Wydarzenie poświęcone filmom animowanym. Imprezę od 2008 roku organizuje miasto Poznań. To święto skierowane głównie w stronę produkcji krajowych. Każdego roku na pokazach prezentowanych jest ponad 300 filmów. Chociaż Animator w dużej mierze stawia na polską sztukę, to podczas edycji wyświetlane są filmy ze wszystkich kontynentów. W 2023 roku wyróżniono artystów z Polski, Francji, Niemiec, Brazylii, Portugalii, Szwecji, Węgier, Szwajcarii, Estonii i Filipin.
Millennium Docs Against Gravity (wcześniej Planete Doc Review)
Największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych. W 2020 roku przyciągnął przeszło 150 tysięcy widzów. Jednocześnie odbywa się w kilku polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Ponadto jeden dzień festiwalu gości w 20 miastach. Motywem przewodnim imprezy jest zwrócenie uwagi widza na otaczającą rzeczywistość. Poruszana jest tematyka ekologii, równości, filozofii życiowej, mediów, technologii, ale też sportu i szeroko rozumianej sztuki.
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera
Impreza odbywająca się od 2008 roku w Krakowie. To festiwal polskiego, ale też zagranicznego kina. Wśród gości wydarzenia znaleźli się między innymi Aidan Gillen, John Rhys-Davies, Tim Roth czy Richard Jenkins. Podczas takiego festiwalu jest wiele przerw, które możesz umilić sobie dzięki transmisjom z wydarzeń sportowych. Dostęp do nich można uzyskać dzięki STS kod promocyjny Meczyki. Pełna rejestracja nie jest wymagana.